Vichřice

Na konci října nás zaměstnala vichřice, která se prohnala i naší obcí. Naštěstí nebyla v takovém rozsahu, jak si ji řada místních lidí pamatuje z roku 2002. Zasahovalo 11 dobrovolných hasičů + další dobrovolníci na několika místech Krakovan – ulítlá trampolína zapasovaná do plotu, polámané větve na silnících, spadlá túje na RD v lokalitě na Vrších, spadlý stromu u fary se zamotal naštěstí jen do starých telefonních kabelů nikoliv do elektriky a pádem poškodil plot. Vyvrácená borovice u obecního úřadu si „ustlala“ ideálně tak, že nedošlo k poškození ani obecního úřadu ani soukromého obchodu. Nicméně nečekané poryvy větru ukázali svoji sílu.

Ovšem ne vždy je v našich silách danou kalamitní či nahlášenou situaci řešit. Sbor má aktuálně 35 členů a z 95 % jsou členové zaměstnaní nebo studující a není tak v jejich silách se pohybovat na dvou místech zároveň. Také různé typy zásahů vyžadují různé vybavení a ne vždy disponujeme potřebnou technikou. Proto také již několikrát, po vyhodnocení situace (dostupnost dobrovolných hasičů/funkčnost techniky), byli členem SDH, který byl na místě mezi prvními, voláni k požáru
profesionálové (př. udeřil blesk do vrby na dolejšku, která se pak vznítila).

Autor: Martina Kopencová